Андреа Д`Антраси (Италия-Китай)
Андрей Чернихов (Русия)
Хеле Юул (Дания)
Доминик Роайар (Франция)
Андрю Йеомен (Англия - Хърватска)
Георги Станишев (България)
Юрий Любомирски (България)
Николай Малаков (България)
Лора Бъчварова (България)
Андреа д’Антраси
(Италия-Китай)
Роденият през 1982 година в Италия архитект Андреа Д`Антраси е регистриран архитект в Италия и Швейцария, асоцииран партньор в MAD architects – Europe (МАД архитекти – Европа).
През 2007 г. получава магистърска степен по архитектура от Accademia di Architettura di Mendrisio, Швейцария. Има солиден опит, придобит от чуждестранни проекти в САЩ, Италия, Австралия и Китай, сред които Международно летище Шънджън Бао'ан Нов терминал 3, 5-то Авеню Армани Ню Йорк, магазин в Рим, Masterplan в Савона и други.
Със своя опит Андреа Д`Антраси добавя ценна глобална визия за MAD architects – Europe. Откакто се присъединява към MAD през 2010 г., той се занимава с жилищния комплекс Boncompagni Residential в Рим - Италия, планинското селище Хуаншан, центъра на Нанкинг Зендай Хималайс и последния музей на разказвача Лукас.
Играе ключова роля в концептуалните конкурси за дизайн на MAD. От 2015 г. отговаря за офис дейностите в Европа.
АНДРЕЙ ЧЕРНИХОВ
(Русия)
Андрей Чернихов е роден през 1948 година в Москва. В периода 1969-1974 г. е работил като архитект, старши архитект и ръководител на архитектурния екип в Mosproekt-1 в Москва
Завършил е Московския институт по архитектура. Бил е главен архитект и ръководител на архитектурния семинар и главен инженер на Института "Хипропро" на руското Министерство на строителството и архитектурата, директор на студио за архитектура и дизайн "Андрей Чернихов"
Професор е в Международната академия по архитектура (IAA), пълноправен член и първи вицепрезидент на Международната академия по архитектура, клон Москва (Евразия), съветник на Руската академия по архитектура и строителни науки, почетен член на Сръбския съюз на архитектите , Член на Съюза на руските архитекти, член на Съюза на руските дизайнери, гостуващ професор в Московския институт по архитектура (Държавна академия), президент на Международната фондация "Яков Чернихов" (ICIF) (Русия, САЩ, България).
ХЕЛЕ ЮУЛ
(Дания)
Хеле Джул е магистър по архитектура, доктор на науките. Главен изпълнителен директор, съдружник-учредител в Juul Frost Architects, където отговаря за за национални и международни проекти. Преподава и се занимава с научноизследователска дейност и е консултант за много от най-големите образователни институции в областта на градското развитие и градското пространство.
Проектите, свързани с консултантски услуги за кампуси, съставляват важна работна сфера в дейността й. Носи отговорност за 'Развитието на стратегията за градското пространство', която разработва нов подход към функцията на публичните пространства като катализатор за развитието на градовете, с насоченост към трансформацията и значението като стратегически инструменти.
Хеле Джул набляга на факта, че градското пространство трябва да включва и да предоставя места за социални срещи, да е платформа за обмен на възгледи на разнообразното градско население. Новите градски пространства изискват нови хибридни стратегии, които да отговарят на промените в обществото.
ДОМИНИК РОАЙАР
(Франция)
Доминик Роялд е архитект, доктор по история на изкуството, професор в Еcole Nationale Supйrieure d'Architecture Paris-Malaquais, където ръководи "Лаборатория за инфраструктурна архитектура Territoire" (LIAT). Тя е заместник-професор по магистърски програми AMUR и Smart Mobility в Йcole Nationale des Ponts et Chaussйes и основател е член на Architecture Action, офис за архитектура и градски дизайн в Париж.
Автор е на многобройни публикации за историята и генезиса на конструкциите, и представянията на съвременната и съвременна архитектура и града, свързващи идеите на сайта, паметника, паметта и наследството, утопията и контраутопията.
Има изследване за произвеждането на проекти в епохата на пост-въглеродния метрополис и общите пространства на биологичното разнообразие и съвременната намеса в изграденото наследство.
Андрю ЙЕОМЕН
(Великобритания - Хърватия)
Андрю Йеомен е роден в Лондон през 1958 г. Учи в университета в Уестминстър, основава Tower 151 Architects. От 1986 г. преподава в различни университети във Великобритания и като гостуващ професор в Кралската академия на изкуствата в Копенхаген.
Носител е на национални и международни награди в областта на архитектурата. Негови статии са публикувани в Европа, Япония и САЩ. Избран е в съвет на експертите на Международната академия на архитектите през 1997 г. Гост говорител в главния дебат на Конгреса на УИА 1996 г. (Барселона и Пекин 1998).
Чрез създаването на офис в Загреб – Хърватия, участва в мащабни програми в този регион и Европа, в стратегическото планиране в Загреб до програмата за възстановяване в Мостар, Босна и Херцеговина. Включен е в големи градски програми за Копенхаген (Orestaden, 1993 г. - тогава най-голямата градска програма в Европа), HAAC, Загреб (градски комплекс в сътрудничество с Morphosis) и др.
проф. д-р ГЕОРГИ СТАНИШЕВ
(България)
Проф. Георги Станишев има магистърска степен по архитектура в Университета по архитектура, строителство и геодезия, София. През периода 1977- 1982 г. прави следдипломни изследвания и дисертация по архитектурни цитати и експресивни системи в архитектурата в Московския институт по архитектура, където получава титлата доктор.
Проф. Станишев е съосновател, вице-президент, и директор на Международна фондация "Яков Чернихов", (Русия, САЩ, България).
През годините е бил главен редактор на "Архитектура и общество"- международно списание за архитектурна култура. От 1986 до 1994 г. е основател и генерален секретар на Международния форум на младите архитекти (IFYA). От 1994 г. е генерален съветник на IF.Y.A. - координационен комитет, София. Бил е член на Международния комитет на критиките за архитектура (C.I.C.A.) Париж и издател на Concept, оформящ рубрика за новаторска и експериментална архитектура на списание World Architecture, Лондон. В периода 1997-2012 е независим експерт към Фондация "Мис ван дер Рое", Барселона. От 2005 г. е Ръководител на катедра "Теория и история на архитектурата", Факултет по архитектура, Университет за архитектура, строителство и геодезия, София. През 2001 г. създава ПРОЕКТИ GS - бюро за архитектурно проектиране, стратегическо и генерално планиране.Има множество реализирани проекти в България, Русия и Гърция. Носител е на национална награда "Сграда на годината 2013".
ЮРИЙ ЛЮБОМИРСКИ
(България)
Арх. Юрий Любомирски е роден през 1961 г. В периода 1987 –2000 г. е проектант-архитект в Териториална проектантска организация – В. Търново. От 2000 г. е проектант на свободна практика. От 2007 г. до сега е управител на „Любомирски” ЕООД и управител на „В.И.П.Проект-1” ЕООД
Завършил е магистърска степен в Университета по архитектура, строителство и геодезия - София.
В творческата му биография има десетки значими проектирани и изпълнени проекти в област Велико Търново и цялата страна. Сред тях са складове, административни сгради, развлекателни комплекси, жилищни сгради, предприятия като например цех за млекопреработка в с. Соколово, многофункционална спортна зала към СОУ „Ем. Станев” - Велико Търново, хотел “Премиер“- гр. В. Търново, Логистичен център – гр. Игнатиево - Община Варна, жилищен комплекс от затворен тип „Слънчев дом“ - гр. Велико Търново и много други.
НИКОЛАЙ МАЛАКОВ
(България)
Арх. Николай Малаков е роден през 1971 г. Има магистърска степен от Университета по архитектура, строителство и геодезия - София.
От 2012 година изпълнява длъжността главен архитект на Община Велико Търново. Преди това е бил главен експерт в Община В. Търново. Работил е като архитект на свободна практика, бил е ръководител и координатор на мащабни проекти в старата столица.
Член е на екипа за разработване на Общ устройствен план на община В. Търново и на екипа за разработване на Общински план за развитие на В. Търново.
Носител на наградата „Архитект на 2012 г.“ за под категория „Жилищни сгради“ на в. „Строителство и имоти“. Носител и на международна награда на в. „Дейли мейл“ за най-добър проект за 2005 и 2006 година.
ЛОРА БЪЧВАРОВА
(България)
Арх. Лора Бъчварова е завършила специалност Архитектура във Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“ през 2009г. с образователна степен магистър, а през 2018г. специалност „Управление на проекти в строителството“ в Университета по архитектура, строителство и геодезия - София, също със степен магистър.
В момента изпълнява длъжността главен експерт „Устройствено планиране“ към Община Велико Търново. На тази длъжност е от 2013 година, като преди това, в периода 2012-2013 година е изпълнявала длъжността старши експерт. Старта на административната си кариера полага в Община Горна Оряховица в периода 2010-2012г., а преди това работи за архитектурно бюро ДЗЗД УРБИАРХ – гр. Варна.
Била е част от международна програма за академична мобилност, проведена в Московския
държавен университет по строителство (Национален изследователски университет),
Русия. Притежава сертификат за преминало обучение по "Устойчиво развитие на местно ниво" в гр. Будапеща, Унгария.
ИНДИКАТИВЕН ГРАФИК
23 АПРИЛ
ОФИЦИАЛНО ОБЯВЯВАНЕ НА КОНКУРСА
23 АПРИЛ – 20 ЮЛИ
ВРЕМЕ ЗА ИЗРАБОТКА НА ПРОЕКТА
20 ЮЛИ
КРАЕН СРОК ЗА ПОЛУЧАВАНЕ НА ПРОЕКТИТЕ
20 - 27 ЮЛИ
ПОДГОТОВКА ЗА ЖУРИРАНЕ НА КОНКУРСНИТЕ МАТЕРИАЛИ
27 - 29 ЮЛИ
ЖУРИРАНЕ И ОБЯВЯВАНЕ НА РЕЗУЛТАТИ
ДИПЛОМИРАНИ АРХИТЕКТИ И ПРОЕКТАНТСКИ ЕКИПИ, В ЧИИТО СЪСТАВ ИМА ПОНЕ ЕДИН ДИПЛОМИРАН АРХИТЕКТ
БЪЛГАРСКИ И АНГЛИЙСКИ
Mеждународна система единици (SI)
КОНКУРСЪТ ПРЕДВИЖДА ПРИСЪЖДАНЕТО НА
ОБЩО ОСЕМ НАГРАДИ НА ОТЛИЧЕНИТЕ В
КЛАСИРАНИТЕ ОТ ЖУРИТО ПРОЕКТИ
I НАГРАДА – 25 000 EURO
II НАГРАДА – 15 000 EURO
III НАГРАДА – 10 000 EURO
ПЕТ ПАРИЧНИ ПРЕМИИ ПО 5 000 EURO за отличени
от журито проекти.
Международно ЖУРИ
график
ИЗИСКВАНИЯ КЪМ УЧАСТНИЦИТЕ
ЕЗИК И МЕТРИЧНА СИСТЕМА
НАГРАДИ